Skąd wziąć pieniądze?

By on 10-14-2015 in Finanse

 Większość z nas marzy o tym, by mieć więcej pieniędzy. Wielu osobom brakuje pieniędzy, często żyjemy skromnie i oszczędnie i szukamy pomysłów, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Z problemem tym często borykają się studenci i uczniowie, którzy chcieliby dorobić sobie do kieszonkowego.

 

Sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy

 

Jednym ze sposobów zdobycia dodatkowych pieniędzy są prace sezonowe. Zbieranie owoców czy wykonywanie innych prac sezonowych w okresie wakacji może dać nam spory zastrzyk gotówki. Dużo ofert pracy sezonowej można znaleźć za granicą. Studenci, którzy chcą dorobić sobie do kieszonkowego i stypendium mogą w czasie wakacji skorzystać z ofert takiej pracy w czasie wakacji.

 

Dobrym sposobem na znalezienie dorywczej pracy jest czytanie różnego rodzaju ogłoszeń. Wiele ofert dorywczej pracy można znaleźć na portalach internetowych. Wiele osób szuka uczniów i studentów do pomocy w domu, do wyprowadzania psa, do opieki nad dziećmi. Warto przeglądać takie ogłoszenia. Ważne, by robić to regularnie. Nie zawsze pracę znajdzie się od razu, niekiedy wymaga to trochę czasu i cierpliwości.

 

Warto też popytać wśród znajomych, czy nie wiedzą o jakiejś pracy dorywczej. To również dobry sposób na znalezienie pracy. Dobrym sposobem na dorobienie pieniędzy jest rozdawanie ulotek lub praca w charakterze hostessy.

 

Warto też zaproponować własne usługi, własny mini – biznes. Jeżeli potrafimy coś dobrze robić, czujemy się w tym pewni, warto ogłosić swoje usługi. Mogą to być korepetycje, pisanie różnych prac, tłumaczenie tekstów na inny język, pieczenie ciast, robienie zdjęć, robienie na drutach, szycie, wykonywanie biżuterii.

 

Skąd wziąć pieniądze na wakacje?

 

Najlepszy sposób sfinansowania wakacyjnego wyjazdu to odkładanie co miesiąc pewnej sumy pieniężnej. W ten sposób możemy pozwolić sobie na wyjazd bez konieczności zadłużania się oraz bez wybierania najtańszych rozwiązań takich, jak pobyt u rodziny czy pobyt na działce. Ograniczając niektóre wydatki już od września przez 10 miesięcy można odłożyć taką sumę, która wystarczy na przyjemne spędzenie urlopu.

 

Jeśli nie uda nam się zgromadzić całej kwoty potrzebnej na urlop, brakuje nam niewiele i istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy mogli oddać pieniądze z najbliższej pensji zaraz po wyjeździe, możemy skorzystać z karty kredytowej. Gdy zadłużenie na karcie spłacimy w całości w kolejnym miesiącu, bank nie naliczy nam odsetek. Ale dług musi powstać w wyniku dokonania płatności kartą np. w hotelu czy w biurze podróży.

 

Jeżeli potrzebujemy gotówki, lepiej skorzystać z innych rozwiązań, np. skorzystać z limitu kredytowego w rachunku lub zaciągnąć kredyt gotówkowy. To, które rozwiązanie jest korzystniejsze, zależy od wielu czynników. Jeżeli potrzebujemy jednorazowego kredytu, który mamy zamiar spłacać w określonych ratach, korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy.

 

Kredyt w koncie natomiast jest lepszym rozwiązaniem dla osób, które dodatkowej gotówki mogą potrzebować więcej niż jeden raz. Z limitu kredytowego w rachunku można korzystać wielokrotnie.

 

Więcej na temat zarabiania i oszczędzania pieniędzy można dowiedzieć się z fachowej literatury. Na rynku dostępne są książki o takiej tematyce. Warto je poczytać.

Oszczędzanie pieniędzy

By on 10-14-2015 in Finanse

 Wielu z nas poszukuje skutecznych sposobów oszczędzania pieniędzy. Zastanawiamy się, jak odłożyć pieniądze na przyszłość, jak odłożyć pieniądze na większe wydatki, które planujemy. W oszczędzaniu nie chodzi o to, by rezygnować ze wszystkich przyjemności. Oszczędzać należy mądrze bez przesadnego zaciskania pasa.

 

Jak mądrze oszczędzać?

 

Wszelkie wydatki należy planować na początku miesiąca. Warto spisać plan, na co i ile prawdopodobnie wydamy. Warto też spisać wydatki, aby ocenić, ile pieniędzy będziemy potrzebować. To pomoże nam również ocenić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

 

Jeżeli ustalimy, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić, warto przelać tę kwotę na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób nie zdążymy wydać pieniędzy, które chcemy i planujemy zaoszczędzić.

 

Pewną stałą kwotę co miesiąc można zaoszczędzić rezygnując z telefonu stacjonarnego. Zazwyczaj każdy z nas posiada telefon komórkowy. Nie ma więc sensu płacić dodatkowego abonamentu za telefon stacjonarny. Jeśli chodzi o telewizję kablową, telewizję satelitarną, internet czy telefon, warto wykupić te usługi u jednego dostawcy. W ten sposób zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych w skali roku. Warto też zrezygnować z dodatkowych pakietów telewizyjnych, jeśli korzystamy z nich rzadko.

 

Warto robić zakupy w internecie. W większości przypadków ceny w sklepach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych sklepach stacjonarnych. Warto też porównywać ceny. Nie należy kupować produktu w pierwszym lepszym sklepie, tylko przejrzeć oferty innych sklepów i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto też sprawdzić cenę towaru na serwisach aukcyjnych.

 

W sklepach warto pytać o rabaty, korzystać z promocji, wyprzedaży. Wybierając się na zakupy warto przygotować sobie listę produktów, które są nam naprawdę potrzebne. Jeżeli będziemy trzymać się listy, unikniemy zakupu wielu dodatkowych produktów.

 

Niepotrzebne rzeczy warto sprzedawać przez internet. Nie warto jednak wystawiać produktów w zbyt wysokich cenach, bo może nikt tego nie kupić. Książki oraz niektóre czasopisma i gazety można wypożyczać z biblioteki. Można też czytać je w wersji elektronicznej. Jeżeli jesteśmy stałym czytelnikiem jakiegoś czasopisma, możemy je zaprenumerować. Jednorazowo może to być spory wydatek, ale w skali roku zaoszczędzimy pewną kwotę.

 

Posiłki do pracy najlepiej zabierać z domu. Kanapki przygotowane w domu zawsze wyniosą nas mniej niż jedzenie kupowane w barku czy w sklepiku blisko pracy. Nie należy też przesadzać ze stołowaniem się na mieście, w restauracjach, w pizzeriach, barach szybkiej obsługi.

 

Warto też dbać o zdrowie, ubierać się stosownie do pogody. Ceny leków są dość wysokie, dlatego lepiej zapobiegać wszelkim chorobom, niż je leczyć. Jeśli już dopadnie nas choroba, nie należy szukać oszczędności za wszelką cenę. Warto jednak szukać tańszych zamienników leków o tym samym, składzie. Warto też zrezygnować z nałogów lub je ograniczyć. Jeżeli przeliczymy, ile miesięcznie lub rocznie wydajemy na papierosy czy alkohol, okaże się, że są to ogromne sumy.

 

Jeżeli oszczędzanie pieniędzy stanowi dla nas problem, warto poczytać literaturę na temat oszczędzania. Znajdziemy tam sporo rad dla siebie i dla naszych bliskich. Jeśli ktoś z naszych bliskich pragnie, ale nie potrafi zaoszczędzić pieniędzy, warto podarować mu taki poradnik.

Rozwój osobisty

By on 10-14-2015 in Finanse

 Rozwój osobisty to proces polegający na ciągłym doskonaleniu wszystkich obszarów życia człowieka. To działania w kierunku poprawy naszego życia, dążenie do tego, by stawać się lepszym. Rozwój osobisty to sposób na wyznaczenie celów w swoim życiu oraz dostosowanie narzędzi i metod, które mają służyć osiągnięciu celów.

 

Rozwój osobisty powinien obejmować wszystkie najważniejsze sfery życia człowieka:

  • sfera intelektualna (rozum, wiedza, inteligencja, umiejętności)
  • sfera duchowa (wartości, przekonania)
  • sfera emocjonalno – społeczna (uczucia, relacje, komunikatywność)
  • sfera fizyczna (zdrowie, ciało, kondycja, finanse, życie zawodowe)

 

W rozwoju osobistym bardzo ważna jest harmonia. Aby się rozwijać i dążyć do określonych celów, musimy być świadomi swoich wad. Musimy wiedzieć, gdzie należy dokonać zmian. Bardzo ważna jest wiara w to, że zmiany są możliwe. Należy też podjąć odpowiednie działania, które doprowadzą do zmian na lepsze. Najlepsze efekty osiągniemy, jeżeli rozwój będzie świadomy i zaplanowany.

 

Co warto w sobie rozwijać?

 

Istnieje kilka obszarów rozwoju osobistego:

  • pewność siebie i poczucie własnej wartości
  • umiejętność rozwiązywania problemów
  • umiejętność komunikacji
  • umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi
  • umiejętność osiągania celów i motywowania się
  • emocje, nawyki
  • produktywność i umiejętność organizacji czasu

 

Rozwój osobisty należy zacząć od dokładnego przemyślenia i zastanowienia się nad swoją sytuacją. Następnie warto poszukać odpowiedniej literatury na temat rozwoju osobistego. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych książek na ten temat. Można znaleźć też wiele audiobooków, które poruszają tematykę rozwoju osobistego.

Można też zapisać się na warsztaty, porozmawiać na ten temat ze specjalistą, z trenerem rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to nie jest dążenie do tego, by udawać przed innymi ludźmi kogoś, kim nie jesteśmy. To nie jest robienie czegoś wbrew sobie. Rozwój osobisty to nasze dążenie w kierunku doskonałości. To styl życia polegający na tym, że każdego dnia robimy krok do przodu dążąc do doskonałości.

 

Rozwój osobisty proces długotrwały. To nieustanna praca nad sobą. Jeżeli już zaczniemy pracę nad sobą, nie możemy jej już przerywać. Odłożenie pracy nad sobą na pewien czas może spowodować, że zaczniemy się cofać. Rozwój osobisty to działania, które mają na celu rozwijanie własnej osobowości. Działania te mogą polegać na zdobywaniu nowej wiedzy, nowych umiejętności, pozbywaniu się własnych wad i złych nawyków, zmianie sposobu spoglądania na świat.

 

Jeżeli stale podejmujemy działania prowadzące do zmian na lepsze, z czasem poprawi się nasze samopoczucie, zaczniemy odczuwać coraz mniej negatywnych emocji, łatwiej przejmiemy kontrolę nad naszym życiem.

 

Podejmując działania w kierunku realizacji zamierzonych celów warto wyznaczyć sobie ramy czasowe, warto przygotować sobie plan rozwoju osobistego. Realizując poszczególne etapy planu rozwoju osobistego warto wyznaczać sobie małe nagrody. One zmotywują nas do dalszej pracy.

Rozwój osobisty – droga do osiągnięcia celów

By on 10-14-2015 in Finanse

 W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z pojęciem „rozwój osobisty”. Istnieje wiele definicji wyjaśniających ten termin. Rozwój osobisty to działanie, którego efektem jest nabycie pewnych umiejętności, rozwinięcie swej osobowości, charakteru, ulepszanie, doskonalenie siebie w kontekście zawodowym lub osobistym.

 

Rozwój osobisty pozwala nam pokonać wszelkie ograniczenia, które nas powstrzymują przed osiągnięciem zamierzonego celu. Ideą rozwoju osobistego jest wypracowanie takiej siły woli, która pozwoli nam osiągnąć wszystkie cele, do których dążymy.

 

Aby pokonać wszelkie ograniczenia, osiągnąć zamierzone cele, nabyć nowe umiejętności, ulepszyć siebie, trzeba się szkolić. Można czytać książki, uczestniczyć w szkoleniach, seminariach, warsztatach rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to praca nad sobą, zmienianie siebie na lepsze.

 

Elementy rozwoju osobistego

 

  • Zdobycie nowej wiedzy. Aby się doskonalić, potrzebujemy nowej wiedzy, nowych informacji. Wiedzę można zdobyć na kursach, na szkoleniach, czytając książki, a nawet przy okazji, od znajomych.
  • Stosowanie nowej wiedzy. W rozwoju osobistym ważne jest działanie. Nową wiedzę należy stosować w praktyce.
  • Stawianie nowych celów. Aby rozwój osobisty był płynny, należy stawiać sobie nowe cele. Za każdym razem, gdy osiągniemy jakiś cel, warto wyznaczyć następny.
  • Wyciąganie wniosków. Z każdego swojego działania należy wyciągać wnioski. Jeżeli coś się nie udaje, nie warto robić tego samego w kółko za pomocą tej samej techniki. Trzeba dokonać zmian i ulepszać swoje działania.
  • Świadomość obecnej sytuacji. W ten sposób możemy określić, za pomocą których technik najłatwiej i najszybciej osiągnąć cel. Świadomość obecnej sytuacji pozwala na ocenę postępów. Jeżeli mamy pełną świadomość sytuacji na dzień dzisiejszy, za jakiś czas, np. za miesiąc, za pół roku, za rok czy za dwa lata będziemy w stanie ocenić sytuację ponownie, zauważyć różnice oraz określić, czy idziemy do przodu czy się cofamy czy stoimy w miejscu. W ten sposób będziemy wiedzieli, co mamy robić dalej.

 

Planowanie rozwoju osobistego

Plan rozwoju osobistego to technika służąca wspomaganiu osiągania sukcesów. Najważniejsze jest ustalenie celów i trzymanie się ich. Droga do osiągnięcia celów nie zawsze jest prosta. Trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju przeszkody. W planie rozwoju osobistego ważne jest, by po osiągnięciu pewnego etapu przechodzić do następnego, zdobywając wiedzę i doświadczenie oraz doskonaląc swoje umiejętności.

 

Plan rozwoju osobistego może być szczególnie potrzebny osobom, które nie potrafią stwierdzić, na czym polegają ich problemy. Plan rozwoju osobistego ma na celu pomoc w obraniu konkretnego kierunku w swoim życiu.

 

Tworzenie planu rozwoju osobistego powinno się rozpocząć od zdefiniowania obszarów życia wymagających uwagi. Należy określić, które obszary życia są najważniejsze dla naszego samopoczucia i funkcjonowania. Może to być zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, związki, finanse, hobby, rozrywka. Dla każdego z nas kluczowe znaczenie mają inne obszary.

Motywacja

By on 10-14-2015 in Finanse

 Motywacja to zachęta do działania, to wewnętrzny mechanizm, wewnętrzna siła kierująca nas do działania w celu osiągnięcia wytyczonego celu. Motywacja to coś, co pobudza nas do działania, to stan gotowości do podjęcia wszelkich działań, które są konieczne w celu osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Niektórych rzeczy nie chce nam się robić, musimy się do nich zmuszać. Wielu z nas rezygnuje z różnych pomysłów, ponieważ brakuje nam motywacji do ich realizacji. Motywacja powoduje, że czujemy silną potrzebę i chęć zrobienia czegoś i nikt i nic nie może nas przed tym powstrzymać.

 

W jaki sposób uzyskać motywację?

 

Przede wszystkim należy wyznaczyć sobie cele. Zanim zaczniemy działać, należy dokładnie zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Jeżeli wyznaczymy cele, łatwiej będzie zmotywować się do działania. Warto wyznaczać sobie cele ambitne, ale możliwe do zrealizowania. To zwiększa naszą efektywność. Cele najlepiej wypisać na kartce.

 

Kolejnym elementem jest wizualizacja określonego celu. Należy wyobrazić sobie, jak to będzie, gdy już osiągniemy zamierzony cel. Należy pomyśleć, jak wyobrażamy sobie swoje samopoczucie, jak osiągnięty cel wpłynie na nasze życie, co zmieni na lepsze. Należy poczuć przyjemność z wykonanego zadania. Wizualizacja to sposób na osiągnięcie motywacji.

 

Kolejny krok to wypisanie korzyści płynących z osiągnięcia zamierzonego celu. Warto wypisać wszystko, co przychodzi do głowy. Korzyści powinno być jak najwięcej. Gdy będziemy mieć przed oczami taką listę, zupełnie inaczej podejdziemy do wykonania zaplanowanego zadania, zyskamy motywację.

 

Bardzo ważne jest też pozytywne myślenie i pozytywne nastawienie do czekającego nas zadania. Pozytywne myślenie nastawia nas na sukces. Jeśli uwierzymy, że damy radę, że zadanie będzie łatwe do wykonania, że mamy ogromne możliwości, będziemy działać lepiej i sprawniej. Pozytywne nastawienie, perspektywa osiągnięcia sukcesu pobudzi naszą motywację.

 

Duży wpływ na zwiększenie motywacji ma dokładne zaplanowanie tego, co musimy zrobić. Należy wypisać poszczególne kroki, które prowadzą do osiągnięcia zamierzonego celu. Wtedy całe zadanie, które mamy do wykonania nie będzie się wydawało takie trudne i skomplikowane. Będzie się składać z poszczególnych prostych elementów.

 

Dobrą i sprawdzoną metodą na uzyskanie motywacji jest nagradzanie się. Warto wyznaczyć sobie nagrodę za osiągnięcie celu. Można nagradzać się za realizację poszczególnych kroków prowadzących do osiągnięcia celu. Perspektywa nagrody przestawia myślenie z trudu włożonego w wykonanie zadania na przyjemność płynącą z nagrody. Wybór nagrody to osobista sprawa. Warto wybrać coś, co sprawia nam dużą przyjemność. Może to być spacer, wyjazd, zakupy, wyjście do kina, teatru, ulubionego lokalu, zjedzenie czegoś smacznego.

 

Bardzo dużo na temat motywacji, na temat sposobów uzyskiwania motywacji można dowiedzieć się z literatury. Warto czytać książki o tematyce psychologicznej. Mogą nam wiele pomóc, sprawić, że szybciej i łatwiej osiągniemy zamierzone cele.

Teorie motywacji

By on 10-14-2015 in Finanse

 Praca, studiowanie, nauka w szkole, uprawianie sportów, rozwijanie swoich zainteresowań to tylko niektóre z działań, do których realizacji potrzebna jest motywacja. Motywacja to wewnętrzny czynnik pobudzający do działania. Motywację można pobudzać w procesie motywowania.

 

Istnieje wiele ciekawych książek, w których znajdziemy dużo informacji na temat teorii motywacji. Czytając literaturę z zakresu psychologii można się dowiedzieć, w jaki sposób za pomocą odpowiednich bodźców można wpłynąć na zachowanie drugiej osoby.

 

Często zastanawiamy się, jak zmotywować dziecko czy współmałżonka do podjęcia określonych działań. Nauczyciele starają się zachęcić uczniów do nauki. Liderzy i kierownicy różnych organizacji szukają sposobów skutecznego oddziaływania na swoich podwładnych. Psycholodzy opracowali wiele koncepcji związanych z procesem motywowania. Najbardziej znane teorie motywacji to:

  • teorie treści
  • teorie procesu
  • teorie wzmocnień

 

Teorie treści

 

Najbardziej znaną teorią motywacji jest teoria potrzeb Abrahama Maslowa. Wg Maslowa istnieje pięć rodzajów potrzeb człowieka. Potrzeby te Maslow uporządkował hierarchicznie umieścił w prostym schemacie. Są to potrzeby:

  • fizjologiczne (głód, pragnienie)
  • bezpieczeństwa (wolność od lęku i strachu, poczucie pewności, stałości)
  • społeczne (miłość, przyjaźń)
  • uznania (szacunek, uznanie dla samego siebie, uznanie ze strony innych, status, wartościowanie)
  • samorealizacji (dążenie do wykorzystania swych uzdolnień, realizacja własnego potencjału, potrzeby rozwoju)

 

Zaspokojenie potrzeb z dołu piramidy umożliwia kolejne zaspokajanie potrzeb wyższego rzędu. Realizację potrzeb wyższego rzędu można rozpocząć tylko wtedy, gdy zostały zaspokojone potrzeby na poprzednich szczeblach. Jednocześnie możemy zaspokajać tylko jedno pragnienie. Wszystkie pragnienia należy zaspokajać w porządku hierarchicznym.

 

Teorie procesu

Victor Vroom (teoria oczekiwania) wyjaśnia, co przyczynia się do zachowania człowieka. Według niego motywacja to funkcja zależna od trzech zmiennych:

  • atrakcyjności nagrody
  • prawdopodobieństwa osiągnięcia zamierzonego celu
  • wysiłku niezbędnego do realizacji celu

Według tej teorii człowiek podejmie się działań, jeśli oceni, że nagroda za dokonanie wysiłku na określonym poziomie jest atrakcyjna, a możliwości jej zdobycia są bardzo duże.

 

John Adams (teoria sprawiedliwości) twierdzi, że ludzie dokonują porównań między atrakcyjnością nagrody, a wysiłkiem włożonym w jej osiągnięcie. Jeśli stwierdzimy, że nagroda za nasz wysiłek jest atrakcyjna, czujemy się zmotywowani do podjęcia określonych działań.

 

Teorie wzmocnień

 

Wśród teorii wzmocnień najbardziej znana jest teoria Burrhusa Skinnera. To teoria zakładająca, że ludzie są świadomi skutków swego działania. Teoria ta odwołuje się do doświadczeń z przeszłości. Jeśli jakieś działanie człowieka kojarzone jest z przyjemnymi konsekwencjami, na pewno zostanie powtórzone. Natomiast działania, które w przeszłości wywołały nieprzyjemne, negatywne konsekwencje, zostaną zaniechane w przyszłości.

Jak oszczędzać?

By on 10-14-2015 in Finanse

 Niektórzy z nas mają problemy finansowe, wielu z nas przewiduje w swoim budżecie domowym większe wydatki, wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać i szuka skutecznych metod oszczędzania. Kwestia oszczędzania dla wielu osób to trudna sprawa, ale może okazać się, że niewielkie zmiany w dotychczasowych nawykach mogą doprowadzić do uzbierania sporej kwoty pieniężnej.

 

Przede wszystkim należy zacząć od skontrolowania wszystkich domowych wydatków. Podczas zakupów w super- czy hipermarkecie często wrzucamy do kosza zbędne produkty. W tego rodzaju sklepach aż roi się od różnego rodzaju promocji. Wydaje nam się, że wiele rzeczy nam się przyda, a po pewnym czasie okazuje się, że wcale nie są nam one potrzebne.

 

Wybierając się na zakupy najlepiej zrobić listę potrzebnych zakupów. W ten sposób unikniemy kupowania zbędnych produktów. Warto też porównywać ceny produktów i wybierać te, które mają najbardziej korzystne ceny. Na zakupy najlepiej wybierać się do dużych sieci handlowych, tam możemy sporo zaoszczędzić w porównaniu z osiedlowymi sklepikami.

 

Z promocji warto korzystać. Ale zakup każdego towaru sprzedawanego w promocyjnych cenach należy dokładnie przemyśleć. Jedzenie należy kupować z głową. Nie warto kupować na zapas, chyba że produkty mają długi okres przydatności do spożycia. Warto kupować również produkty już sprawdzone.

 

Oszczędzanie prądu i energii

 

Warto wyłączać wszystkie urządzenia z prądu, gdy z nich nie korzystamy. Należy też pilnować, by wyłączać ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu. Mniejsze rachunki za prąd zapewni też odpowiednie oświetlenie mieszkania. Warto zastąpić tradycyjne żarówki energooszczędnymi. Wychodząc z pomieszczenia należy zawsze pamiętać o wyłączeniu światła.

 

Zimą warto przykręcać grzejniki. Niższa temperatura w pomieszczeniach jest zdrowsza, można się wtedy trochę cieplej ubrać.

 

Oszczędzanie wody

 

Zamiast kąpieli w wannie pełnej wody warto brać szybki prysznic. W ten sposób zużywamy dużo mniej wody. Podczas mycia rąk nie należy też odkręcać maksymalnie kranu. Wystarczy niewielki strumień. Warto też zwrócić uwagę na sposób mycia zębów. Nie należy szczotkować zębów przy odkręconym kranie. Podobnie podczas golenia się i mycia twarzy kran z wodą należy zakręcać.

 

Podczas zmywania naczyń należy napełnić wodą jedną komorę zlewu, a następnie należy szybko spłukiwać naczynia pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

 

Zmiana niektórych nawyków

 

Warto zmienić też niektóre nawyki. Warto czasem zamienić samochód na rower lub na komunikację miejską. Wielu z nas prowadzi szybki tryb życia, nie ma czasu na gotowanie, spożywa posiłki na mieście. Jednak przygotowywanie i spożywanie posiłków w domu ma swoje zalety. Pochłania czas, ale posiłki samodzielnie przygotowywane są zdrowsze i dużo tańsze niż te, które spożywamy na mieście.

 

Na temat oszczędzania powstało wiele poradników. By dowiedzieć się więcej na temat oszczędzania, warto je poczytać. Jeżeli wprowadzimy w nasze życie choć kilka pomysłów przedstawionych w książkach, uda nam się zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.